Loading…

Cikloni Amfanin vret të paktën 82 persona në Indi dhe Bangladesh: Miliona banorë evakuohen

  • 21/05/2020 | 18:57

Cikloni Amfanin vret të paktën 82  persona në Indi dhe Bangladesh: Miliona banorë evakuohen

Një ciklon i fuqishëm ka goditur Indinë Lindore dhe Bangladeshin, duke u bërë një nga ciklonet më të fuqishme në më shumë se një dekadë pasi shkaktoi vdekjen e 82 njerëzvem transmeton Gazeta Metro.


Evakuimet masive para Ciklon Amfan bëri që shembja të tokës të shpëtojë padyshim jetë të panumërta, por masa e plotë e viktimave dhe dëmtimeve do të dihet vetëm pasi të rikthehen komunikimet, thanë zyrtarët.

Në shtetin Indian të Bengalit Perëndimor, Kryeministrja Mamata Banerjee tha se të paktën 72 njerëz ishin zhdukur – shumica e tyre ose të elektrizuar ose të vrarë nga pemët e rrënjosura nga erërat deri në 185 km në orë (115 km / orë).

Në Bangladeshin fqinj, numri i vdekjeve arriti në 10.
“Unë kurrë nuk kam parë një ciklon të tillë në jetën time. Dukej si fundi i botës, ”tha Azgar Ali, 49 vjeç, banor i rrethit Satkhira në brigjet e Bangladeshit. “E vetmja gjë që mund të bëja ishte të lutesha. Allahu i Plotfuqishëm na shpëtoi.”

Autoritetet në të dy vendet arritën të evakuojnë më shumë se 3 milion njerëz në strehimore me stuhi para se të godiste Amfanin. Të dy vendet tashmë janë duke luftuar për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, dhe disa evakuues fillimisht nuk kanë dëshirë të largohen nga shtëpia nga frika e infeksionit në strehimore të mbushura me stuhi./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë