Loading…

Cilat janë simptomat tipike të skizofrenisë tek adoleshentët

  • 31/05/2023 | 22:20

Cilat janë simptomat tipike të skizofrenisë tek adoleshentët

Skizofrenia është çrregullim i shëndetit mendor i karakterizuar nga psikozë, e cila përfshin simptoma si halucinacione, deluzione dhe të menduarit të çorganizuar, transmeton Gazeta Metro.


Ky çrregullim zakonisht fillon me ndryshime delikate në disponim, funksion social dhe të menduarit, të njohur si periudha prodromale. Në adoleshencë, këto simptoma mund të ngjajnë me depresionin ose ankthin.

Simptomat e zakonshme të skizofrenisë tek adoleshentët përfshijnë iluzionet, halucinacionet, të menduarit e çorganizuar, funksionin motorik të çorganizuar, simptomat negative (të tilla si zvogëlimi i shprehjes emocionale dhe tërheqja sociale), përgjigjet e papërshtatshme emocionale, ankthi, zemërimi, shqetësimi i gjumit, funksioni njohës i dëmtuar dhe më shumë, siç raporton Healthline.

Skizofrenia zakonisht shfaqet në fund të adoleshencës deri në fillim të viteve 20 për burrat dhe në fund të viteve 20 deri në fillim të viteve 30 për gratë. Diagnoza përfshin përjashtimin e shkaqeve të tjera të mundshme dhe mund të përfshijë testimin psikometrik, punën e gjakut dhe vlerësimin psikologjik.

Trajtimi për skizofreni përfshin mjekim (antipsikotikë) dhe terapi psikosociale si terapia konjitive e sjelljes (CBT) dhe terapi familjare./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë