Loading…

Cilat maska janë më të mirat kundër koronavirusit dhe cilat s’e parandalojnë fare virusin

  • 01/07/2020 | 10:12

Cilat maska janë më të mirat kundër koronavirusit dhe cilat s’e parandalojnë fare virusin

Maskat e përgatitura në shtëpi me shtresa të shumta të pëlhurave janë modelet më të mira për ta parandaluar përhapjen e koronavirusit, sipas një studimi të ri.


Hulumtuesit nga Universiteti i Floridës ekzaminuan materiale dhe modele të ndryshme, për të gjetur opsionin më të mirë për ngadalësimin e përhapjes së virusit nëpërmjet spërklave, shkruajnë mediet e huaja.

Sipas studimit, maskat e stilit ‘bandana’ janë ato që nuk ofrojnë aspak mbrojtje nga COVID-19.

Kreu i studimit, Dr Stella Batalama, tha se ata donin të zbulonin opsionet më të mira për zvogëlimin e përhapjes së COVID-19.

“Studiuesit tanë kanë demonstruar se si maskat janë në gjendje të zvogëlojnë ndjeshëm shpejtësinë dhe gamën e spërklave të frymëmarrjes”, tha Batalama.

Ata testuan një gamë të maskave që janë lehtësisht të disponueshme për publikun e gjerë.

Maskat me shtresë të vetme ishin ato që përbënin më së shumti fragjilitet në aspektin e mbrojtjes.

Udhëheqësja e studimit, Dr Siddhartha Verma, tha që ata donin të përcillnin para publikut rëndësinë e distancës sociale dhe vendosjes së maskave.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë