Loading…

Cilat perime mund të mbillen në tetor?

  • 19/10/2021 | 21:13

Cilat perime mund të mbillen në tetor?

Me korrjen e vjeshtës që duket pak më e zymtë, është koha për të filluar rimbushjen e perimeve para dimrit.

Mbushja e ditës tuaj me perime të përzemërta, të rritura në shtëpi është një mënyrë natyrale dhe organike për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

Perimet për të mbjellë në tetor

Moti i freskët i vjeshtës lejon që gjelbërimi me gjethe të lulëzojë nëpër kopshtet dhe ka shumë varietete që mund të mbillen tani.

Gatimet kryesore si qepët dhe hudhrat janë gjithashtu zgjedhje të shkëlqyera për të korrat e tetorit.

Qepë

Ndërsa tetori po përfundon është koha për të përfunduar mbjelljen e grupeve të qepëve të vjeshtës. Qepët janë më të mirat të rritura në këtë kohë të vitit.

Hudhër

Blini hudhër gjatë dy javëve të ardhshme dhe filloni të mbillni. Ju mund të mbillni thelpinj hudhre deri në fillim të nëntorit, kështu që synoni javën e parë të nëntorit si datën tuaj përfundimtare të mbjelljes.

Mbillni bizele

Fundi i tetorit është i shkëlqyeshëm për mbjelljen e bizeleve si dhe fasulet – sigurohuni që të provoni perime organike.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë