Loading…

Cili është vendi më i nxehtë në Tokë, ku është regjistruar temperatura më e lartë?

  • 05/06/2021 | 18:01

Cili është vendi më i nxehtë në Tokë, ku është regjistruar temperatura më e lartë?

Dy shkretëtira, gjeografikisht të largëta, por të ngjashme me njëra-tjetrën, mbajnë rekordin për temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë në sipërfaqen e planetit.


Lugina e Vdekjes e SHBA mban rekordin për vendin më të nxehtë në botë me 56.7 ° C, por vetëm në lidhje me ajrin. Një studim i ri ka zbuluar se dy shkretëtira mbajnë rekordin, në të njëjtin nivel me temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë në tokë, ai i Dasht-e Lut në Iran dhe ai i Sonora, në kufirin midis Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës, ku temperaturat arritën 80.8 ° C.

Në të dy rastet, është pozicioni që i bën këto vende vendbanim perfekt të Luciferit. Dasht-e Lut shtrihet midis dy vargmaleve, ku ajri i ngrohtë kapet dhe mbetet në dunat, duke u ngrohur veçanërisht në pjesët e mbuluara me shkëmb të zi vullkanik. Një studim i vitit 2011 e kishte identifikuar Dasht-e Lut si vendin më të nxehtë në botë, por shumica e satelitëve modernë të NASA-s kanë rishikuar vlerësimet e tyre të temperaturës që rriten me 10 ° C.

Edhe shkretëtira Sonoran është gjithashtu vendi ideal për një nxehtësi rekord. E vendosur në një lloj pellgu midis maleve, kjo shkretëtirë ndodhet në një zonë të prekur nga fenomeni i hijes së shiut, gjë që e bën atë edhe më e vështirë që toka të ftohet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë