Loading…

Çka do të thotë koka e madhe për bebet?

  • 03/09/2017 | 16:34

Çka do të thotë koka e madhe për bebet?

Normalisht, te të rriturit “koka e madhe” nuk konsiderohet ndonjë gjë e mirë, apo e veçantë. Por, sipas hulumtimeve të reja të kryera në Britani të Madhe, kjo është shenjë e mirë për bebet kur lindin me kokë më të madhe se e zakonshmja.

Sipas këtyre hulumtimeve kanë tendenca tregojnë shenjë të inteligjentës më të lartë.

Shkencëtarët ndërkombëtarë të përfshirë në këtë studim, i cili është publikuar në revistën ‘Molecular Psychiatry’, kishin hulumtuar ndërlidhjet mes gjeneve, nivelit të inteligjencës dhe shëndetit të përgjithshëm kur e kishin bërë këtë zbulim të ri. Ata kishin mbledhur mostra të gjakut, urinës dhe pështymës nga 100,000 britanikë dhe kishin analizuar të dhënat për çdo shenjë të ndërlidhjeve.

Gjatë analizave të tyre, hulumtuesit kishin zbuluar se personat e lindur me kokë të madhe kishin qenë shumë më të prirë ta përfundojnë universitetin dhe kishin shënuar pikë më të larta në teste të ndryshme.

Kjo do të thotë, sipas hulumtuesve, se bebet e lindura me kokë më të madhe sesa mesatarja e diametrit prej mbi 30 centimetra, janë më të prira të gëzojnë inteligjencë më të lartë gjatë jetës së tyre. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë