Loading…
Çka duhet të hani kur nuk jeni fare në humor
  • 11/06/2018 | 19:02

Çka duhet të hani kur nuk jeni fare në humor

Ankthi, depresioni dhe ndryshimet e shpeshta të humorit janë të lidhura ngushtë me ushqimet që konsumojmë.


Studimet kanë treguar se ka ushqime apo ingredientë të cilët mund t’ju rikthejnë humorin dhe mendimet pozitive brenda pak minutash. Më poshtë keni të listuar ushqimet që mund t’ju rikthejnë lumturinë!

Kokoshka

Mes patatinave dhe kokoshkave, mos u mendoni fare për të zgjedhur këtë të dytën. Kokoshkat janë të pasura në karbohidrate dhe kjo do t’ju bëjë të ndiheni të lumtur dhe të çlodhur.

Mes çokollatës me qumësht dhe asaj të zezë, zgjidhni këtë të dytën. Eksperimentet kanë vërtetuar se pasi njerëzit hanë çokollatë të zezë, janë më të prirur për të ndihmuar të tjerët.

Çaj në vend të pijeve freskuese

Të gjithë e dimë që pijet me gaz përveçse janë të shëndetshme, influencojnë edhe në humorin tonë të keq. Alternativë e mirë është soda ose çaji jeshil. Qetësojnë nervat dhe ju ndihmon për një gjumë më të rehatshëm.

Nëse jeni zgjuar keq dhe përpara ju kanë vënë një grusht qershi dhe një grusht kikirika, qëndroni tek qershitë.

Kikirikat janë të pasura me natrium dhe ka gjasa t’ju fillojë dhimbja e kokës apo luhatjet e humorit prej tyre.

Pini shumë shume ujë!

Nëse ekziston një pije magjike për trupin dhe humorin ai është uji, konsumimi i ujit jo vetëm se pastron gjithë helmet e trupit, por ndihmon në reduktimin e ankthit, tensionit dhe depresioni.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë