Loading…

Çka është dashuria?

  • 14/01/2017 | 09:52

Çka është dashuria?

Shumë flitet për dashurinë, por pak mund të japin një ide se çka në të vërtetë është ajo. Në pamundësi për ta bërë vet, njerëzit shohin se ç’thonë shkrimtarët.


Por, as këta të fundit nuk kanë ide, as të përafërta, e lëre më të njejta. Ky është koncepti i Viktor Hygo’s për dashurinë.

“E KAM TAKUAR RRUGËVE NJË DJAL TË RI SHUMË TË VARFËR, I CILI ISHTE I DASHURUAR. KAPELA E TIJ ISHTE E VJETËR, PALLTOJA E LECKOSUR, UJI KALONTE NËPËR KËPUCËT E TIJ DHE YJET NË SHPIRTIN E TIJ”, thoshte Hugo.


Victor Marie Hugo
(shqiptimi: Viktor Hygo) lindi në Besançon më 26 shkurt të vitit 1802, ishte një dramaturg, poet dhe shkrimtar francez, i konsideruar si babai i Romantizmit si dhe një figurë dominuese në letërsinë franceze të shekullit XIX./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë