Loading…

Çka është sëmundja e Alzheimer-it?

  • 17/11/2016 | 11:34

Çka është sëmundja e Alzheimer-it?

Shenjat e para të kësaj sëmundje janë humbja e çelësave të makinës, nuk jeni në gjendje të kujtoni përvjetorët apo ditëlindjet dhe këto shenja bëhen edhe më të rënda me kalimin e kohës.

Dëmi që kjo sëmundje shkakton në tru janë harresa si sjellje të paartikuluara. Kjo sëmundje e ka marrë emrin nga doktori Alois Alzheimer i cili edhe e ka zbuluar atë.

Moshat më të prekura janë ato të vjetra,  nga 65 vjet e më lartë./gazetametro.net

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë