Loading…

Clark thirrje qeverisë amerikane: Në Ukrainë të përdoret sistemi rakretor me rreze të gjata MLRS

  • 28/05/2022 | 19:09

Clark thirrje qeverisë amerikane: Në Ukrainë të përdoret sistemi rakretor me rreze të gjata MLRS

Wesley Clark, këshilltari i Jashtëm i ministrit të Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj, i ka bërë thirrje qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të fusin në përdorim armët me rreze t gjatë veprimi, MLRS, në Ukrainë.


Ai tha se pajisja ushtarake M777 është e mirë, po jo e mjaftueshme për t’i mposhtur rusët.

“Rusët tani po përdorin bombë vakum (termobarike) për t’i shkatërruar fshatrat në Ukrainën lindore. Ju lutemi, nxitoni me sistemet MLRS të ShBA-së në Ukrainë, beteja në Donbas është gjithnjë e më e keqe”, është shprehur Clark.

Kujtojmë se Wesley Clark kishte udhëhequr bombardimet e NATO-s në ndaj gjatë vitit 1999.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë