Loading…

Çmimet e naftës rrezikojnë punën e bujqëve

  • 18/06/2022 | 15:58

Çmimet e naftës rrezikojnë punën e bujqëve

Rritja e vazhdueshme e çmimeve të naftës në Kosovë ka goditur bujqit. Blerim Gashi, nga fshati Krushë e Madhe i Rahovecit, thotë se shtrenjtimi i naftës, por edhe i produkteve të tjera që i duhen për prodhim, e ka shtyrë atë të mendojë nëse do ta punojë sërish tokën vitin e ardhshëm.


Sivjet, ai ka punuar një hektar toke me patate, mbi një hektar me speca dhe rreth tetë hektarë me misër.

Situatën më së shumti thotë se ia ka rënduar rritja e çmimit të naftës.

“Shumë është problem, sepse është bërë gati dy euro nafta. Vjet e kemi pasur 50 për qind më lirë sesa sivjet. Çmimet e shitjes (së perimeve) janë të njëjta, sikur vjet, sikur sivjet. Aq më e dobët është shitja. Plehu kimik kushton 23-24 euro një thes që është 25 kilogramësh. Diku, i bie një euro kilogrami. Vjet ka qenë 8 euro, 8 e gjysmë, 9 euro më së shumti. Nuk do të mund ta përballojmë më”, thotë Gashi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë