Loading…

Çmimi i naftës pëson rënie drastike

  • 29/10/2020 | 12:01

Çmimi i naftës pëson rënie drastike

Frika se tregu i hidrokarbureve pritet të kalojë një stinë të vështirë prej pandemisë po ndikon në uljen e vlerës së arit të zi.

Mëngjesin e së enjtes, çmimi i naftës bruto “Brent” zbriti në nivelin 39 dollarë fuçia apo 32 për qind më ulët nga viti në vit, ndërsa nafta e standardit amerikan u vlerësua me 37 dollarë, niveli më i ulët në tri javë dhe më shumë se 6 për qind zbritje në harkun ditor.

Zhvillimet në bursa pasuan njoftimet e dy ekonomive më të mëdha të Europës, të Francës që për 1 muaj me radhë do lejojë qarkullimin e qytetarëve vetëm për arsye pune ose shëndetësore, ndërsa Gjermania do mundohet ta përmbajë valën e dytë të koronavirusit në vend duke ndërprerë fillimisht disa nga aktivitetet e saj ekonomike dhe kulturore.

Në uljen e çmimit të naftës ndikoi edhe informacioni se në magazinat amerikane është shtuar trefish mbi parashikimet stoku i naftës bruto të pashfrytëzuar.

Situata vetëm pritet të përkeqësohet me rinisjen me kapacitet të plotë të prodhimit në uzinat që tani e kanë pushuar punën për shkak të uraganeve që po përshkojnë jugun e SHBA-së.

Të përballur me këto rrethana, ekspertët parashikojnë që Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës do vazhdojë ta limitojë nxjerrjen e hidrokarbureve pasi kërkesa për to pritet të mbetet e ulët deri në tremujorin e vitit të ardhshëm.

Nafta bruto në botë është zhvlerësuar me rreth 40 për qind në një vit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë