Loading…
Coca-Cola, ndalohet në kufi: Në dokumente nuk ju shkruan Republika e Kosovës
  • 26/11/2018 | 17:26

Coca-Cola, ndalohet në kufi: Në dokumente nuk ju shkruan Republika e Kosovës

Edhe Coca Cola ndalohet në Merdarë. Mallit të tyre edhe pse ndërkombëtar, në dokumnete nuk ju shkruan Republika e Kosovës, tarsnmeton gazetametro.net


Aleksandar Radovanovic, i Odës Tregtare të Serbisë,  ka deklaruar se nga data 23 nëntor “Nëntë kamionë të firmës Coca Cola ndodhen në vendkalimin kufitar Merdarë dhe nuk po mund të hyjnë në Kosovë”, përcjell televizioni publik serb RTS.

Praktika që kompanitë tjera ndërkombëtare, të pranishme në Serbi, ishin të përjashtuara nga detyrimi i masës prej 100 përqind tarifë, thotë se nuk po implementohet selekivisht siç ishte paraparë puna e dokumenteve, për të gjitha prodhimet e Serbisë, edhe nga ato 10 brende ndërkombëtare për të cilat Prishtina zyrtare ëstë zotuar se nuk do ti tatimoj.

“Mendoj se arsyeja e mos futjes së këtyre mallrave që e kanë si destinacion Kosovënnuk janë futur sepse në dokumente nuk shkruan Republika e Kosovës, siç kërkojnë autoritetet në Prishtinë,” tha Aleksandar Radovanovic.

Tash e tre ditë, diku rreth 9 kamionë me lëngje të Coca Colas, nuk janë duke mundur të kalojnë, pa i ndryshuar dokumentet, ose pa paguar taksën prej 100 për qind. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë