Loading…

Çollaku: 110 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë, i gjen padrejtësisht në Hagë themeluesit e shtetit të Kosovës

  • 28/11/2022 | 11:11

Çollaku: 110 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë, i gjen padrejtësisht në Hagë themeluesit e shtetit të Kosovës

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Çollaku, në ditën e Flamurit ka kujtuar se ky është nëntori i dytë që ish-krerët e UÇK’së i gjen ”padrejtësisht” në Hagë, transmeton Gazeta Metro.


Ai ka thënë se historia botërore nuk na ka mësuar se ndonjë popull ose shtet është krijuar si rezultat i të ashtuquajturës ”ndërmarrje e përbashkët kriminale”.

Përderisa, i ka quajtur të ”dështuara” përpjekjet për ta kriminalizuar UÇK’në dhe dhe luftën e saj për pavarësi të Kosovës.

”Kosova nuk përbën përjashtim nga kjo e vertetë historike. Prandaj, të mjera dhe të dështuara do të mbesin përpjekjet për ta kriminalizuar UÇK-në, luftën e saj të drejtë për liri dhe pavarësi të Kosovës. Urime 28 Nëntori, Dita e Flamurit kombëtar,” ka shkruar Çollaku.

Kujtojmë që ish-këshilltari i ish-presidentit Hashim Thaçi të shtunën vizitoi në Hagë ish-udhëheqësit e UÇK’së së bashku me kryetarin e PDK’së, Memli Krasniqi dhe anëtarin tjetër të kryesisë, Bernard Nikaj. /gazetametro.net

Postimi i plotë:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë