Loading…

‘Contour Global’ ia kërkon Qeverisë Kurti mbi 20 milionë euro si kompensim, shkëputet kontrata

  • 28/05/2020 | 15:06

‘Contour Global’ ia kërkon Qeverisë Kurti mbi 20 milionë euro si kompensim, shkëputet kontrata

Mbi 20 milionë euro ia ka kërkuar “Contour Global” Qeverisë së Kosovës si kompenzim për shpenzimet e projektit përmes një letre të 24 majit, në të cilën në të njëjtën kohë e ka lajmëruar për shkëputjen e kontratës.

Këtë e ka bërë të ditur ministria e Ekonomisë përmes një postimi në Facebook.

Në të shkruhet se letra e “Contour Global” ishte pranuar të dielen, më 24 maj.

“Jemi të befasuar dhe të zhgënjyer që Contour Global ka zgjedhur të njoftojë se synon shkëputjen e marrëveshjeve me Qeverinë dhe të parashtrojë kërkesën e pathemeltë dhe të padrejtë për kinse 20.053.125,63 euro shpenzime të zhvillimit të projektit”, shkruhet në të.

Ministria në të njëjtën kohë ka bërë të ditur se para se drejtuesit e kësaj kompanie ta përgatisnin letrën, ministrja Hajdari i kishte ftuar ata në një telekonferencë për të diskutuar çështjet e projektit të termocentralit “Kosova e Re”.

“Në vend të përgjigjes ndaj ftesës sonë, Contour Global ka dërguar letrën për të njoftuar se synon shkëputjen e kontratave dhe për të kërkuar pagesën”, shkruhet më tutje.

Hajdari, si është bërë e ditur, tashmë i ka njoftuar anëtarët e komitetit për letrën e 24 majit dhe ka thirrur mbledhjen e radhës për të shqyrtuar rastin.

“Hajdari është angazhuar gjithashtu për t’i siguruar komitetit mbështetjen e nevojshme për vendimmarrjen e duhur. Mbështetja do të përfshijë këshillat juridike nga një ekip i përgatitur dhe i dëshmuar”, është bërë e ditur.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë