Loading…

COVAX: Marrëveshje për blerjen e 500 milionë dozave të vaksinës Moderna

  • 03/05/2021 | 16:03

COVAX: Marrëveshje për blerjen e 500 milionë dozave të vaksinës Moderna

Dispozitivi botëror COVAX do të ketë 500 milionë doza të vaksinës antiCOVID-19 të Moderna-s, pas një marrëveshjeje të nënshkruar me Aleancën për vaksinat (Gavi).


Dozat e para do të livrohen në tremujorin e katërt të 2021, me një total prej 34 milionë doza të disponueshme në 2021 dhe deri në 466 milionë doza në 2022″, theksoi Gavi në një komunikatë të publikuar sot.Vaksina Moderna administrohet përgjithësisht në dy doza, edhe pse rekomandimet e reja parashikojnënjë dozë nëse pacienti ka kaluar COVID-19 së fundi.

“Marrëveshja përmban gjithashtu mundësi që lejojnë marrjen e mundshme të dozave të vaksinave që janë të përshtatshme për variante të ardhshme”, theksoi organizata me qender në Gjenevë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë