Loading…

Daçiq: Flamuri i Kosovës në Katedralen e Parisit është skandal, Beogradi nuk mund ta ndalojë

  • 05/11/2018 | 12:32

Daçiq: Flamuri i Kosovës në Katedralen e Parisit është skandal, Beogradi nuk mund ta ndalojë

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq tha sot se vendosja e flamurit të Kosovës në katedralen Notre Dame të Parisit ishte një skandal i madh, por Beogradi nuk mund ta ndalojë atë.


“Ne nuk mund ta parandalojmë atë, por ne mund të kemi marrëdhënie më të mira me Parisin, kështuqë vizita e Emmanuel Macron është jashtëzakonisht e rëndësishme”, tha ai për Tv Prva kur i peyt nëse Serbia do të reagojë për vendosjen e flamurit, transmeton Klan Kosova.

Daçiq vlerësoi se flamuri i Kosovës në katedralen e Parisit është një skandal i madh i përgjithshëm, sepse nuk ka paradë ushtarake në të cilën ata marrin pjesë dhe munden”.

Kryediplomati serb theksoi se flamuri i Kosovës në një katedrale në Paris “Skandali në përgjithësi i madh, sepse nuk është një paradë ushtarake me pjesëmarrjen e mundur”.

“Unë nuk e di se si ai (Hashim) Thaçi pranoi ftesën për të marrë pjesë, kjo është për atë një ditë zie,” tha ai.

Flamuri i Kosovës është vendosur për herë të parë në katedralen Notre Dame të Parisit — në kuadër të shënimit të100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë