Loading…

Dalin detaje të reja tronditëse nga ngjarja tragjike në shesh xhirimin e “Rust”, këto ishin minutat e fundit të Halyna Hutchins

  • 26/10/2021 | 12:38

Dalin detaje të reja tronditëse nga ngjarja tragjike në shesh xhirimin e “Rust”, këto ishin minutat e fundit të Halyna Hutchins

Aktori Alec Baldwin ishte duke planifikuar heqjen e një revolveri nga këllëfi i tij dhe po e drejtonte nga kamera gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, kur regjisori Joel Souza dëgjoi ‘një zhurmë të fortë’.


Në dokumentin e publikuar rishtazi nga Los Angeles Times, 48-vjeçari tha se arma i ishte përshkruar atij si një ‘armë e ftohtë’. Por, në momentin kur gjuajti me armë goditi në gjoks Hutchins duke e lënë të vdekur dhe plagosi regjisorin në shpatullën e tij të djathtë, sipas një deklarate të detektivit të sherifit.

Halyna u shpall e vdekur në një spital në Albuquerque.

Deklarata e Souza ofroi një dritare të re nga xhirimet e së enjtes, që e kanë lënë Hollywoodin të tronditur duke bërë thirrje për kushte më të sigurta në punë.

Xhirimet u zhvilluan ndërkohë që gjashtë anëtarë ishin larguar nga seti pasi u ankuan për pagesën dhe strehimin, tha Reid Russell.

Deklaratat e Russell dhe Souza për detektivin ofruan kronologjinë më të detajuar për atë se si ndodhi ngjarja.

Xhirimet filluan vone meqë produksioni kishte punësuar një ekip të ri dhe po punonin vetëm me një aparat fotografik.

Përveç Baldwinit, Souza tha, dy persona po mbanin armët në vendin e ngjarjes: Hannah Gutierrez Reed dhe më pas ndihmësdrejtori Dave Halls , i cili ia dorëzoi armën Baldwin-it, thuhet në deklaratë.

Halls nuk e dinte se kishte fishekë në armën që ia dorëzoi Baldwinit dhe ai bërtiti ‘armë e ftohtë’.

Joel i tha detektivit se kasti dhe ekipi ishin përgatitur për skenën përpara drekës, por më pas bënë një pauzë, ndërsa kur u kthyen nuk ishte i sigurt nëse arma u kontrollua sërish.

Regjisori tha se ai po shikonte mbi supin e Hutchins kur arma u shkrep. Pas kësaj, Hutchins kishte rënë menjëherë në tokë.

Anëtarët thirrën 911 për të kërkuar ndihmë. Mbikëqyrësja e skenarit, Mamie Mitchell shprehu zhgënjimin që një ndihmës regjisor i bërtiti në drekë dhe e pyeti për rishikimet, sipas audios nga një telefonatë 911 e marrë nga The Times.

“Ai duhet të kontrollojë armët”, tha Mitchell në thirrjen 911. “Ai është përgjegjës për atë që ndodh në set”.

Drejtoresha e fotografisë ndërroi jetë në moshën 42-vjeçare, kurse gjendja e regjisorit amerikan tani është stabile.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë