Loading…

Danimarka afër krijimit të pasaportave dixhitale që tregon pacientët e vaksinuar kundër koronavirusit

  • 03/02/2021 | 12:31

Danimarka afër krijimit të pasaportave dixhitale që tregon pacientët e vaksinuar kundër koronavirusit

Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se po bashkon forcat me bizneset për të zhvilluar një pasaportë dixhitale, që do të tregonte nëse njerëzit janë vaksinuar kundër koronavirusit, duke i lejuar ata të udhëtojnë dhe të ndihmojnë në lehtësimin e kufizimeve në jetën publike, transmeton Gazeta Metro.


Ministri i Financave Morten Boedskov tha në një konferencë shtypi se “në tre, katër muaj, një pasaportë dixhitale e koronës do të jetë gati për t’u përdorur në, për shembull, udhëtimet e biznesit”.

‘’Është e rëndësishme që ne të jemi në gjendje të rinisim shoqërinë daneze në mënyrë që kompanitë të mund të kthehen në rrugën e duhur. Shumë kompani daneze janë kompani globale me të gjithë botën si një treg, ”shtoi ai.

Si hap i parë, para fundit të shkurtit, qytetarët në Danimarkë do të ishin në gjendje të shohin në një uebfaqe shëndetësore daneze me konfirmimin zyrtar nëse janë vaksinuar.

“Do të jetë pasaporta shtesë që do të keni mundësi të keni në celularin tuaj që dokumenton se jeni vaksinuar,” tha Boedskov. “Ne mund të jemi ndër të parët në botë që ta kemi dhe mund t’ia tregojmë pjesën tjetër të botës.”

Danimarka, si vendet fqinje Nordike dhe Balltike, vitet e fundit ka lëvizur drejt një sistemi krejtësisht dixhital për të zvogëluar burokracinë me platforma në internet që mbështesin vërtetimin elektronik dhe nënshkrimet dixhitale për të mundësuar komunikime pa letra në të dy sektorët privatë dhe publik./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë