Loading…

Danimarka, vendi i parë në botë që dërgon ambasador në Luginën e Silikonit

  • 19/06/2017 | 16:59

Danimarka, vendi i parë në botë që dërgon ambasador në Luginën e Silikonit

Firmat kryesore të teknologjisë në Luginën e Silikonit peshojnë më shumë në skenën globale sesa shumë shtete të botës dhe si rezultat marrëdhëniet diplomatike me këtë kompani bëhen çdo ditë edhe më të rëndësishme tha ambasadori i parë i një kompanie të tillë.


I përzgjedhur nga Ministria e Jashtme e vendit të tij për pozicionin “techplomat”, Casper Klynge do të jetë ambasadori Danez i cili do të vendosë lidhjet mes vendit të tij dhe kompanive si Facebook, Apple dhe Alphabet.

“Ne do të vijojmë të bëjmë diplomaci tradicionale me vende e organizata, por gjithashtu kemi filluar të konsiderojmë marrëdhëniet me kompanitë e mëdha teknologjike,” tha Klynge për agjencinë e lajmeve Reuters.
Kjo do ta ndihmojë Danimarkën të kuptojë impaktin e vërtetë të ndryshimeve të shpejta në teknologjinë dixhitale si dhe promovuar vlerat dhe interesat e saj.

“Nëse shikoni përfshirjen dhe rëndësinë e këtyre kompanive, kuptoheni se ato kanë një influencë më të lartë sesa shumë vende të botës,” vijoi ai.

GDP-ja e Danimarkës në 2016-ën ishte 310 miliard dollar, duke qëndruar mes Facebook me 437 miliard dollar dhe Oracle me 185 miliard dollar.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë