Loading…

Dardha dhe përfitimet e saj për zemrën

  • 14/05/2022 | 11:27

Dardha dhe përfitimet e saj për zemrën

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se kolesteroli i lartë është një rrezik i madh për shëndetin dhe ka një efekt të dëmshëm në sistemin kardiovaskular dhe zemrën.


Ndoshta nuk e keni ditur por dardhat janë ato që e ulin efektivisht.

Kolesteroli i lartë rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe sulmit në zemër. Në lidhje me ashpërsinë dhe shpeshtësinë e problemit, mjeku do të përshkruajë pilula nëse është e nevojshme, por sigurisht që niveli i këtyre yndyrave do të ulet duke ndryshuar dietën dhe mënyrën e jetesës.

Dietologu dhe dietologu Rob Hobson përmendi një ushqim të shëndetshëm, i cili jo vetëm ul nivelin e kolesterolit në gjak, por ka edhe veti të tjera të dobishme.

Hobson shpjegoi se dardha përmban një sasi të madhe të fibrave të tretshme të njohura si pektinë.

Nutricionistja e nderuar theksoi gjithashtu se shkencëtarët kanë kryer një numër të madh studimesh për pektinën, të cilat kanë vërtetuar se ajo ul vërtet kolesterolin dhe se kjo substancë gjendet edhe tek mollët dhe agrumet.

Përveç kësaj, dardha është e pasur me antioksidantë që ndihmojnë trupin të luftojë radikalet e lira. Në një studim të publikuar në “Current Developments in Nutrition”, shkencëtarët shpjeguan gjithashtu se ky frut mund të ulë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë