Loading…

Debat i ashpër për shaminë: Ramabaja i thotë Duda Baljes se hapja e kësaj teme në këtë kohë është në interes të Serbisë

  • 11/08/2022 | 22:21

Debat i ashpër për shaminë: Ramabaja i thotë Duda Baljes se hapja e kësaj teme në këtë kohë është në interes të Serbisë

Deputetja Duda Balja dhe analisti Sadri Ramabaja kanë debatuar me tone të ashpra rreth diskutimit të ngritur nga komuniteti mysliman në Kosovë për lejimin e shamisë për vajzat myslimane në shkolla.


Ramabaja e ka cilësuar një tejkalim të kompetencave nga bashkësia islame në Kosovë, që sipas tij po kalon në agjenda politike.

Hapja e kësaj çështjeje në një nga periudhat më të vështira, kur është i hapur konflikti në Veriu, sipas analistit Ramabaja është një agjendë politike që përçan bashkësinë dhe në kundërshtim me frymën kushtetuese të vendit.
“Ligji rregullon qartë këtë çështje dhe është konform kushtetutës, ndërkaq urdhëresa e saktëson pse fëmijët nuk duhet të manipulohen nga institucionet si bashkësia ose deputetja, që duhet të ishte në të drejtën e tyre, duke qenë edhe kryetare e komisionit të të drejtave të njeriut”.

“Kreu i bashkësisë islame të Kosovës që është në shërbim të axhendave të Serbisë dhe Turqisë, duhet të kthjellohen se interesi nacional është në pikëpyetje dhe hapja e temave të tilla përçan bashkësinë është në kundërshtim me frymën kushtetuese të vendit”, tha ai, raporton Euronews Albania.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë