Loading…
Deda për ofertën e BE’së: Është çdo gjë tjetër përpos një ofertë
  • 16/12/2018 | 21:04

Deda për ofertën e BE’së: Është çdo gjë tjetër përpos një ofertë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Alternativës, Ilir Deda, ka komentuar rreth ofertës së BE’së për zgjidhjen e problemit të tarifave ndaj Serbisë.


Përmes një postimi në Facebook, Deda ka thënë se oferta e Mogherinit është çdo gjë tjetër, përpos një ofertë, përcjell gazetametro.net.

‘Oferta e znj. Mogherini “ju (Kosova) suspendoni taksën 100%, ne (BE-ja) ju avancojmë nga UNMIK në Kosovo* në CEFTA” është çdo gjë tjetër përpos një oferte’, ka shkruar ai.

Tutje, ai ka pasur edhe një pyetje drejtuar BE’së.

‘ NËSE faza finale e dialogut me Serbinë bëhet për njohje të Republikës së Kosovës, atëherë për çfarë “avancimi” nga UNMIK drejt Kosovo* po flasim? ‘, shkruan në postimin e Dedes.

Në fund, ai ka shtuar se sipas tij, Brukseli nuk ka kurrfarë oferte.

Ky është postimi i plotë i Ilir Dedës.

Ndryshe, Përfaqësuesja e lartë e BE-së Frederica Mogherini, Komisionerja për tregti Cecilia Malmstrom dhe Komisioneri për Zgjerim i BE’së, Johannes Hahn, sot i kanë dërguar një letër të përbashkët kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, ku kanë bërë me ofrimin e një opsioni për zgjidhjen e problemit të tarifave ndaj Serbisë.

Kujtojmë se taksa 100 për qind dhe formimi i Ushtrisë së Kosovës para dy ditësh, ka ngjallur reagime të shumta nga Bashkimi  Europian dhe disa zyrtarë të saj./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë