Loading…

Dedaj thotë se Vjosa Osmani e shkarkoi për t’ia bërë vendin burrit të saj në Ambasadë

  • 23/06/2021 | 18:19

Dedaj thotë se Vjosa Osmani e shkarkoi për t’ia bërë vendin burrit të saj në Ambasadë

Ish-ambasadori i Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj Dedaj ka thënë se presidentja Vjosa Osmani e ka shkarkuar atë nga pozita për të krijuar rrethana të favorshme për bashkëshortin e saj, Prindon Sadriu, për ta udhëhequr Ambasadën e Kosovës në Shkup, shkruan Gazeta Metro.


Me anë të një letre të hapur, Dedaj tha se ai ka qenë ambasadorë i jashtëzakonshëm dhe që e ka kryer misionin e ambasadorit në mënyrë të shkëlqyer.

Letrën ai e ka publikuar edhe në Facebook.

“Siq jeni ne dijeni, me 19 maj 2021, presidentja Osmani shkarkoj politikisht, pa asnje paralajmerim dhe justifikim 12 ambasador te Republikes se Kosoves, duke pasur dhe une kete fat, si hakmarrje politike dhe krijimin e rrethanave te favorshme per bashkeshortin e saj, per ta udhehequr Ambasaden ne Shkup, gje edhe e cila u vertetua! Ndonese isha i provokuar rende, pa dashur te flas per sakrificat dhe meritat e mija, tashme skajshmerisht te banalizuara ne shoqerine tone, reagimi im ne kete rast ishte proporcional me aktin e nxitjes, degradimit, demtimit te integritetit tim, prestigjit dhe shendetit tim dhe familjes sime! Ne kete leter nuk dua te flas per misionin tim te shkelqyer ne Maqedonine e Veriut, do ta thone te tjeret, por nderpreja e mandatit tim ligjor kater vjeqar, ishte skandal i papare, kunder ligjit dhe Konventes se Vjenes!”, ka shkruar Dedah,

Më poshtë shkrimi i plotë i tij. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë