Loading…

Delfinët, roboti qen: Këto janë ‘armët’ më të çuditshme të ushtrive në botë

  • 30/11/2021 | 13:12

Delfinët, roboti qen: Këto janë ‘armët’ më të çuditshme të ushtrive në botë

Nëse mund ta imagjinoni, dikush, diku është përpjekur të armatos ushtritë e tyre me to. Njerëzit janë përpjekur të vrasin njëri-tjetrin gjatë gjithë ekzistencës sonë si specie, dhe në atë kohë, ne kemi zhvilluar shumë mënyra të zgjuara dhe pa kuptim për të arritur këtë qëllim. Nga rrufetë te delfinët, këtu është një listë e disa prej armëve ushtarake më të çuditshme dhe më të çuditshme ndonjëherë, transmeton Gazeta Metro.


Qen robot

Ndërsa qentë përdoren në mënyrë rutinore në luftë për detyra si nuhatja e bombave, ushtria gjithashtu ka marrë frymëzim nga Fido për të ndërtuar robotë. Roboti i madh, me terren të ashpër, përplaset ngadalë në terren shkëmbor ndërsa mban ngarkesa të rënda dhe aktualisht është duke u testuar në Afganistan. Bisha robotike tingëllon si një tufë bletësh dhe ecja e saj e bën atë të duket më shumë si një qen.

Pushkë verbuese

Kjo armë nuk do të të vrasë; thjesht do t’ju verbojë me rrezen e saj mahnitëse lazer. Qëllimi është që të verbohen kriminelët ose të tjerët që nënkuptojnë dëm për aq kohë sa të mund të kapen. Megjithatë, a një problem: Kombet e Bashkuara ndaluan armët verbuese në 1995, sipas një shtese të Konventave të Gjenevës.

Delfinët sulmues sovjetikë

Bashkimi Sovjetik ishte gjithashtu shumë i interesuar në shfrytëzimin e kafshëve për luftë. Kafsha vrasëse në këtë rast? Delfinët e luftës. Projekti, i zhvilluar në vitet 1960, synonte të trajnonte delfinët për të kërkuar koka të zhytura në ujë ose sende të tjera, sipas Oceanarium Shtetëror të Sevastopolit, raportoi më parë Live Science. Por Rusia nuk është i vetmi vend që trajnon delfinët për luftë; Shtetet e Bashkuara kanë programin e tyre të trajnimit të delfinëve, megjithëse gjitarët e adhurueshëm detarë nuk janë të trajnuar për të mbajtur armë ose për të vrarë njerëz, sepse ata do të kishin vështirësi të dallonin midis armiqve dhe ushtarëve miq, sipas faqes së internetit për programin amerikan./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë