Loading…

Deliu takon fëmijët e kopshtit Dayschool Prishtina

  • 02/04/2021 | 20:31

Deliu takon fëmijët e kopshtit Dayschool Prishtina

Në kuadër të Ditës Botërore të Librit për Fëmijë, kopshti Dayschool Prishtina organizoi një takim mes fëmijëve të kopshtit (të moshës katër, pesë dhe gjashtë vjeçare) dhe shkrimtarit të njohur Azem Deliut, shkruan Gazeta Metro.


Në këtë takim, fëmijët mësuan për librin në përgjithësi dhe rëndësinë e tij, për karakteristikat e librave për fëmijë, përfitimet nga leximi e të ngjashme. Poashtu, fëmijët i drejtuan pyetje Deliut për punën e shkrimtarit, si dhe i kërkuan që në të ardhmen edhe ai të shkruaj një libër për fëmijë, e jo vetëm për të rritur.

Pjesë shumë e veçantë e këtij organizmi ishte pjesa e prezantimit të “librave” të secilit “shkrimtar/e” të grupit.

Kopshti Dayschool Prishtina është institucion për përkujdesje dhe edukim të fëmijëve. Çasja pedagogjike për realizimin e planprogramit është e bazuar në çasjen me koncept zviceran i mishëruar me profilin shumëdimensional të të nxënit të fëmijës, atributet e të cilit fokusohen në të nxënit përkitazi me fazën e zhvillimit të tyre dhe përvojës së mëparshme bazuar në pesë elemente kryesore: njohuritë, konceptet, aftësitë, qëndrimet dhe veprimet, elemente këto të cilat janë të integruara në kurikulën e kopshtit. / GazetaMetro

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë