Loading…

“Delta” po fiton terren, epidemiologu shqiptar: Jemi njësoj si nëntori i vitit 2020, duhen më shumë testime

  • 11/11/2021 | 20:52

“Delta” po fiton terren, epidemiologu shqiptar: Jemi njësoj si nëntori i vitit 2020, duhen më shumë testime

Ndryshe nga raportimi ditor i Ministrisë së Shëndetësisë, për epidemiologët shifrat e infektimeve nga pandemia mbeten shumë herë më të larta.


Krahasimi i kësaj periudhë është i njëjtë me një vit më parë, atëherë kur vaksina nuk kishte nisur të aplikohej. Epidemiologu Fabian Cenko gjen dy faktor që nuk kanë ndihmuar frenimin e pandemisë.

Për të gjurmuar rastet reale dhe identifikuar vatrat më të nxehta, ekspertët këshillojnë me shumë testime.

Në këtë qendër shëndetësore, gjatë muajt nëntor kanë rezultuar pozitiv mbi 100 raste nga afro 340 qytetarë të testuar.

Më i lartë numri i testimeve është në laboratorët privat pranë aeroportit të Rinasit. Mesatarisht në ditë, një qendër klinike, sipas burimeve të A2 CNN, kryen nga 50 deri në 150 testime, të diktuara nga masat strikte që vendet e Europës i kanë vendosur Shqipërisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë