Loading…

Demokratët përqendrohen në thirrjet për unitet, ndërsa Bernie Sanders pezullon fushatën presidenciale

  • 09/04/2020 | 21:05

Demokratët përqendrohen në thirrjet për unitet, ndërsa Bernie Sanders pezullon fushatën presidenciale

Senatori i Vermontit Bernie Sanders doli nga gara presidenciale, duke i hapur rrugën rivalit të tij demokrat, ish-nënkryetarit Joe Biden, për të marrë përsipër Presidentin Donald Trump në nëntor, transmeton Gazeta Metro.


Njoftimi nxiti thirrje për unitet në mes të Partisë Demokratike pasi ajo ishte e përqendruar për të marrë përsipër Trump, edhe pse Presidenti menjëherë u përpoq të luante ndarje brenda partive ndërsa ai iu përgjigj lajmeve.

“Tani ne jemi rreth 300 delegatë prapa nënkryetarit Biden dhe rruga drejt fitores është praktikisht e pamundur,” tha Sanders, 78 vjeç, i cili njoftoi pezullimin e kandidaturës së tij të dytë për presidencën në një video të transmetuar drejtpërdrejt në faqen e tij të internetit.

“Unë nuk mund me ndërgjegje të mirë të vazhdoj të zhvilloj një fushatë që nuk mund të fitojë dhe e cila do të ndërhynte në punën e rëndësishme të kërkuar nga të gjithë ne në këtë orë të vështirë,” shtoi ai, një ditë pasi Ëisconsin në mënyrë të diskutueshme vazhdoi përpara me votimin personal brenda tij.

Duke përgëzuar Biden, Sanders e quajti atë të emëruarin e partisë dhe premtoi të punojë me të për të përparuar idetë përparimtare të lëvizjes së tij.

Por Sanders tha që ai do të mbetet në votim në mënyrë që të mund të vazhdojë të mbledhë delegatë në kongresin Demokratik, si një levë për të ndikuar në platformën e partisë.

“Pastaj së bashku, duke qëndruar të bashkuar, ne do të shkojmë përpara për të mposhtur Donald Trump, presidentin më të rrezikshëm në historinë moderne amerikane,” tha ai.

Sanders, një Socialist Demokratik, megjithëkëtë u bë vrapuesi i parë i Partisë Demokratike pas disa fitoreve të hershme në shkurt, mes një fushë të gjerë të kandidatëve që shkatërruan garën.

Biden tani duhet të jetë në një mision për të tërhequr mbështetësit e Sanders që përndryshe mund të dalin kundër tij, përderisa kandidati i tyre i preferuar është jashtë garës./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë