Loading…

Dëmtimet gjatë palestrës: Si duhet t’i shërojmë ato

  • 25/08/2019 | 17:04

Dëmtimet gjatë palestrës: Si duhet t’i shërojmë ato

Ndër dëmtimet që hasim gjatë punës në palestër dëmtimet në shpinë janë më të zakonshmet. Në mënyrë tipike, të shkaktuara nga mos shtrirja sa duhet, muskujt e dobët ose forma e keqe e ushtrimit janë disa nga faktorët që ndikojnë që më pas në trupin tuaj të ketë ndonjë dëmtim fizik,transmeton Gazeta Metro.


Edhe veshja e këpucëve të gabuara të vrapimit mund t’ju vendosë në një seri katastrofash. Pastaj ushqimi i dobët mund të kontribuojë në lëndime. Duke marrë parasysh të gjitha këta faktorë, nuk është çudi që pjesa dërrmuese nga ne bien pre e dëmtimeve gjatë jetës sonë në palestër.

Nëse lëndoni veten gjatë një stërvitje, së pari aplikoni akull për të zvogëluar inflamacionin, ënjtjen dhe dhimbjen. Seancat e akullit duhet të zgjasin jo më shumë se 20 minuta. Ilaçet anti-inflamatore zakonisht janë një ndihmë e shkëlqyeshme. Ju duhet të përqendroheni në shërim dhe ti leni anash ushtrimet

Qëndroni pozitiv ndërsa shëroheni. Edhe pse është e lehtë të ndjehesh keq për veten tënde, atëhere mos ndjeni aq keqardhje por punoni në të mirën e shëndetit tuaj.Konsideroni veten me fat që keni qenë kaq të shëndetshëm dhe pa lëndime për një periudhë kaq të gjatë kohore deri tani Qëndrimi në kontakt me partnerët e stërvitjes do t’ju bëjë të ndjeheni jashtë lak.

Kur shëroni nga një dëmtim, është e rëndësishme të rregulloni nevojat tuaja ushqyese. Ju me siguri keni nevojë për sa më shumë kalori, prandaj keni kujdes për këtë. Hani ushqime të pasura me proteina por qëndroni larg nga karbohidratet e rafinuara dhe si gjithmonë shmangni ushqimet e shpejta.

Kushtojini vëmendje trupit tuaj dhe mbani një regjistër të përparimit tuaj të shërimit pas dëmtimit. Nëse dhimbja përkeqësohet,kalon në zona të tjera të trupit, ose rezulton në lloje të ndryshme të dhimbjes,atëhere keni nevojë për ndihmën e mjekut!/gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 21/01/2020 | 08:42
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë