Loading…

Dënohet me burg ish-kryeministri francez, i dha gruas 1 mln dollarë nga buxheti

  • 29/06/2020 | 16:51

Dënohet me burg ish-kryeministri francez, i dha gruas 1 mln dollarë nga buxheti

Ish-kryeministri francez François Fillon dhe gruaja e tij Penelope Fillon janë dënuar me burg për shpërdorim të fondeve publike.


Politikani konservator u shpall fajtor pasi pagoi gruan Penelope Fillon me 938,000 dollarë për punën që ajo nuk e kishte kryer si asistentja e tij.

Ai u dënua me pesë vjet burg, tre prej tyre të pezulluara. Ajo është dënuar me tri vjet burgim të pezulluar, shkruan BBC.

Ky skandal i pamundësoi garën për zgjedhjet presidenciale të vitit 2017. Të dy kanë apeluar, duke bllokuar ndalimin e menjëhershëm të Z. Fillon.

Fillon është figura më e lartë e politikës franceze që ka marrë një dënim që nga fillimi i Republikës së Pestë në vitin 1958.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë