Loading…

Dënohet për krime lufte ish-komandanti i ushtrisë boshnjake

  • 22/01/2021 | 18:24

Dënohet për krime lufte ish-komandanti i ushtrisë boshnjake

Gjykata e Sarajevës e ka dënuar me 10 vjet burgim një ish-komandant të ushtrisë boshnjake, pasi erdhi në përfundimin se ai ka dështuar të ndalojë vrasjet dhe torturat e kryera nga luftëtarët vullnetarë islamikë të cilët u bashkuan me trupat e tij gjatë luftës së Bosnjës më 1992-1995.


Gjykata tha se Sakib Mahmulin, 68 vjeç, ishte fajtor për vdekjen e më shumë se 50 të burgosurve etnikë serbë në rajonet veri-lindore të Vozuçës dhe Zavidoviçit më 1995.

Viktimat u vranë nga anëtarët e grupit “El Mujahid”, një njësi famëkeqe e vullnetarëve islamikë kryesisht të huaj nga Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme, megjithëse kishte edhe nga disa vende perëndimore.

Gjykata tha se krimet e kryera nën vëzhgimin e Mahmulin përfshinin tortura ndaj robërve të luftës, disa prej të cilëve u plagosën dhe disa civilë. Mahmulin u arrestua në dhjetor të vitit 2015, por më pas u lirua me kusht.

Padia ndaj tij u ngrit më 7 janar të vitit 2016.

Mahmulin është një nga zyrtarët e lartë të ushtrisë myslimane të Bosnjës që është dënuar për luftën e viteve 1992-1995 nga e cila mbetën të vdekur më shumë se 100.000 njerëz.

Avokatët e tij mbrojtës thanë gjatë gjykimit se ai “nuk kishte kontroll efektiv mbi njësinë”. Vendimi mund të apelohet.

Shumica e luftëtarëve të huaj islamikë që iu bashkuan luftës në Bosnje u larguan pas përfundimit të saj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë