Loading…

Deputeti i LDK’së viziton kufirin mes Kosovës dhe Serbisë (Foto)

  • 12/03/2017 | 19:23

Deputeti i LDK’së viziton kufirin mes Kosovës dhe Serbisë (Foto)

Deputeti i LDK’së e gjeografi i zëshëm kundër mënyrës se si Kosova e ka demarkuar kufirin me Malin e Zi, Shpejtim Bulliqi, ka vizituar sot kufirin me Serbinë.


Në fotografitë që i ka postuar në profilin e tij në Facebook nuk ka dhënë më shumë detaje, pos përshkrimit që u ka bërë atyre.

“Isha më shumë për kureshtje”, ka thënë Bulliqi, profesor i gjeografisë në Universitetin e Prishtinës.

Image

Më 24 shkurt, Bulliqi kishte folur për problemet që mund të lindin kur të vjen radha që Kosova e Serbia të demarkojnë kufirin.

Ai kishte përmendur një dokument që thotë të ketë siguruar nga një banor i Karaçevës, e në të cilën flitet për qindra ngastra kadastrale për të cilat ka dokumentacion edhe Serbia.

“Problemi me Serbinë është dublifikimi i kadastrave. Serbia ka dokumentet për ato ngastra dhe Kosova ka dokumente për ato ngastra. Tash do të shohim se cili është më i fortë. Por ne gjithnjë kemi humbur”, ka thënë Bulliqi. “E kemi shembullin me Maqedoninë në Debellde, dhe tash me Malin e Zi”, ka thënë tutje Bulliqi duke ripërsëritur se gabimi është bërë qysh në fillim kur kadastra është marrë si shembull për të demarkuar kufirin me Malin e Zi.

Nga katër shtetet me të cilat kufizohet Kosova, me Serbinë ka më së shumti kontakt.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë