Loading…

Deputeti turk si VV’ja: Iu thotë popullit të hanë më pak, pas rënies së lirës

  • 03/01/2022 | 14:28

Deputeti turk si VV’ja: Iu thotë popullit të hanë më pak, pas rënies së lirës

Ndërsa turqit u shqetësuan këtë javë për rënien e lirë të lirës dhe koston në rritje të jetesës, ata morën disa këshilla befasuese nga një deputet nga partia në pushtet e presidentit Recep Tayyip Erdogan, i cili iu tha të hanë më pak, transmeton Gazeta Metro.


“Le të themi se, në rrethana normale, ne hamë një ose dy kilogramë mish në muaj. Le të hamë gjysmë kilogrami, “tha Zulfu Demirbag në komentet që u bënë titujt kryesorë të së martës pasi monedha ra deri në 15 për qind kundrejt dollarit.

“Nëse blejmë dy kilogramë domate, le të blejmë vetëm dy domate,” vazhdoi ai, duke i bërë jehonë narrativës së Erdoganit duke i bërë thirrje publikut që t’i bashkohet rezistencës kundër forcave të fshehta që përpiqen të minojnë Turqinë.

Një retorikë e tillë konspirative mund të funksionojë ende në një pjesë të fortë të mbështetësve besnikë të partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) të Erdoganit, të cilët e shohin presidentin si një udhëheqës të fuqishëm që lufton për të mbrojtur vendin e merituar të Turqisë në rendin botëror.

Teksa ndoqën trazirat nga larg, shumë investitorë ndërkombëtarë parashikuan se Erdogan përfundimisht do të pranonte një rritje të mprehtë të normave të interesit për të ndaluar rënien e monedhës, siç bëri gjatë krizës së fundit të madhe të monedhës në verën e 2018.

Por vëzhguesit turq dyshuan se presidenti ishte i pakënaqur me rënien e monedhës. “Unë nuk mendoj se ky është rezultat i injorancës ose një lëvizje “të çmendur” vetëm për hir të besimeve fetare,” tha Ibrahim Turhan, një ish-deputet i AKP-së i cili tani është pjesë e një partie të shkëputur. “Ky është, për mendimin tim, një ndryshim i llogaritur i politikës.”

Erdogan, i cili ka qeverisur Turqinë për gati dy dekada, sugjeroi të njëjtën gjë vetë, duke argumentuar këtë javë se “një kurs këmbimi konkurrues i hap rrugën investimeve, prodhimit dhe punësimit të fortë”. Partitë opozitare u përgjigjën duke akuzuar presidentin për “tradhti” për indiferencën e tij të dukshme ndaj vështirësive në rritje në një vend, varësia e të cilit nga importet do të thotë se çdo rënie e lirës rrit koston e mallrave bazë.

Kujtojmë se edhe deputetët e VV’së dolën me kërkesa të çuditshme kur nisi kriza energjetike në Kosovë. E të njëjtat kërkesa i patën edhe ministrat e Qeverisë. ‘Të ndalen joystikat’, ‘të ndalet poçi në banjo’, ‘të kursejnë rrymën’ ishin vetëm disa nga shumë kërkesat që ata patën për qytetarët./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë