Loading…

Deputetja e LDK’së: Kam informacione se Sveçla po ndërhyn në pozitat kyqe në Polici

  • 30/03/2023 | 09:54

Deputetja e LDK’së: Kam informacione se Sveçla po ndërhyn në pozitat kyqe në Polici

Deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku-Rexhepi ka deklaruar se komentet e Albulena Haxhiut mbi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për KPK-në, janë të papranueshme.


Bunjaku-Rexhepi tha se për momentin në Kosovë vetëm Gjykata Kushtetuese nuk është e kapur nga Lëvizja Vetëvendosje.

“Komentet e ministres Albulena Haxhiu mbi vendimin e GJK-së për Ligjin për KPK-në për mua realisht janë të papranueshme. Po e njëjta gjykatë po të njëjtit njerëz, kanë rrëzu qeverinë Hoti. Ne si LDK edhe pse kemi patur kryeministrin nuk e kemi kundërshtu Gjykatën Kushtetuese. Falë zotit që e kemi një gjykatë dhe një monitoruese të proceseve dhe për mua janë të papranueshme edhe diskutimet e ministres edhe diskutimet e të gjithë atyre që e komentojnë vendimin e kësaj gjykate. Ligji për Këshillin Prokurorial dmth që ministrja me e kap edhe atë institucion, tani për momentin në Kosovë vetëm Gjykata Kushtetuese nuk është e kapur nga Lëvizja Vetëvendosje. Të gjitha institucionet e tjera janë të kapura nga Lëvizja Vetëvedosje”

Deputetja e LDK-së tha se ka informacione se Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, po ndërhyn në pozitat kyqe në Policinë e Kosovës.

“Hiq më larg se dje kam informacion se zoti Sveçla në stacionet e Policisë po hyn e del kur të don dhe po ndërhyn në pozitat kyqe në Policinë e Republikës së Kosovës. Nëse kemi një dikaster që ne duhet me u krenu janë Policia e Republikës së Kosovës sepse gjithmonë e kanë kryer punën me ndershmëri. Nëse zoti Sveçla ka të drejtë me ndërhy direkt në pozita kyqe, ky është një dëm i madh që i bëhet Policisë së Kosovës” deklaroi ajo në një intervistë për “Gazeta Blic”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë