Loading…

Dërguti: Ftesa për mbledhje pak para mesnate, shkelje e rregullores (Video)

  • 03/05/2017 | 13:41

Dërguti: Ftesa për mbledhje pak para mesnate, shkelje e rregullores (Video)

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti që vjen nga VV’ja, e ka cilësuar si jokorrekt dhe në shpërputhje me rregulloren e Kuvendit ftesën për mbledhje të ardhur pak para mesnatës.


Siç ajo ka thënë, ftesat në atë kohë nënkuptojnë mbledhje urgjente, ndërkohë që mbledhja e sotme e Kryesisë ishte me pika normale, shkruan gazetametro.net.

‘Ftesa në atë kohë do të nënkuptonte që është një mbledhje urgjente. Mënyra e informimit është jokorreke dhe në shpërputhje me rregulloren e Kuvendit’, ka thënë Dërguti.

Ndërkaq, ajo ka bërë me dije se e gjithë mbledhja kishte një rrjedhë të zakonshme, duke shtuar se për demarkacionin nuk është folur fare.

‘Nuk pat asnjë pikë të jashtëzakonshme që flitet tash e sa kohë se do të vijë demarkacioni apo ndonjë çështje tjetër urgjente. Por është një procedim tërësisht normal i pikave të mbetura’, ka shtuar ajo.

Dërguti ka përsëritur edhe një herë përkrahjen për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë të iniciuar nga NISMA për Kosovën, por për të cilën nuk kishte informata se sa nënshkrime janë mbledhur.

Ajo, po ashtu, ka treguar se në këtë mbledhje u vendos për vazhdimin e seancës së mbetur për nesër, ndërkohë që të enjten e ardhshme do të mbahet një seancë e re plenare./gazetametro.net


Aida Dërguti pas kryesise se Kuvendit by gazetametro

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë