Loading…

Dervishët në Gjakovë gjatë ritualit për Sulltan Novruzin (Video)

  • 23/03/2017 | 15:41

Dervishët në Gjakovë gjatë ritualit për Sulltan Novruzin (Video)

Dervishët e Kosovës, pasuesit e Sufizmit, një formë mistike e Islamit që predikon tolerancën dhe kërkon kuptimin, janë lutur gjatë një ceremonie që shënon ditën e Novruzit në dhomën e lutjes në teqenë e Gjakovës.

Anëtarët e këtij sekti fetar, të njohur si dervishë, kryen të martën ritualet për të shënuar fillimin e pranverës dhe lindjen e Imam Aliut, një figurë e nderuar në Islam.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë