Loading…

Destinacionet europiane që janë në nivelin më të lartë të rrezikut nga COVID-19

  • 07/12/2021 | 07:59

Destinacionet europiane që janë në nivelin më të lartë të rrezikut nga COVID-19

Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë vendosur pesë vende në Evropë, duke përfshirë një nga fuqitë më të mëdha të turizmit në botë, në listën e destinacioneve për rrezikun “shumë të lartë” të udhëtimit Covid-19.


Franca dhe katër nga fqinjët e saj evropianë kaluan të hënën në Nivelin 4, që është kategoria me rrezik më të lartë të CDC. Franca ishte destinacioni kryesor në botë për ardhjet ndërkombëtare të turistëve para pandemisë, sipas shifrave të vitit 2019 nga Organizata Botërore e Turizmit të Kombeve të Bashkuara.

Dy vende të tjera, njëri në Lindjen e Mesme, tjetri në Afrikën Lindore u zhvendosën gjithashtu në Nivelin 4. Bëhet fjalë për; Andorran, Qipron, Francën, Jordanin, Liechtenstein, Portugalinë dhe Tanzaninë.

Destinacionet që bëjnë pjesë në kategorinë e Nivelit 4 të CDC-së kanë pasur më shumë se 500 raste për 100,000 banorë në 28 ditët e fundit.

Njerëzit duhet të shmangin udhëtimet në vendet e përcaktuara në “Nivelin 4”, rekomandon CDC. Kushdo që duhet të udhëtojë duhet së pari të vaksinohet plotësisht, këshillon agjencia, e cila ka rekomanduar shmangien e të gjitha udhëtimeve ndërkombëtare derisa të vaksinoheni plotësisht.

“Udhëtarët e vaksinuar plotësisht kanë më pak gjasa të marrin dhe përhapin Covid-19. Megjithatë, udhëtimet ndërkombëtare paraqesin rreziqe shtesë, madje edhe udhëtarët e vaksinuar plotësisht mund të jenë në rrezik të shtuar për marrjen dhe ndoshta përhapjen e disa varianteve të Covid-19”, tha agjencia.

Të gjitha këto destinacione evropiane, plus Jordania në Lindjen e Mesme, ishin konsideruar më parë me rrezik “të lartë” në Nivelin 3. Më parë, Tanzania e preferuar e safarit ishte vlerësuar si “e panjohur” për mungesë informacioni të besueshëm.

Njoftimi i Nivelit 4 vjen pasi pandemia po zhvillohet dy fronte shqetësuese. Së pari, Evropa vazhdon të përballet me një rritje të Covid-19 që kërcënon ekonominë e përgjithshme dhe turizmin në veçanti.

Franca është goditur veçanërisht rëndë në këtë valë të fundit dhe po përgjigjet me masa gjithnjë e më të rrepta. Gjermania fqinje po forcon gjithashtu rregullat se kush mund të hyjë dhe shton kufizimet për qytetarët e saj të pavaksinuar. Disa tregje të Krishtlindjeve në Evropë janë ende duke planifikuar të funksionojnë, por të tjera, duke përfshirë tregun e famshëm të Mynihut, janë anuluar.

Së dyti, bota po shikon me ankth variantin më të ri të shqetësimit të koronavirusit, të quajtur Omicron.

I njoftuar për herë të parë nga autoritetet shëndetësore të Afrikës së Jugut në fund të nëntorit, varianti ka nxitur ndalime të ndryshme të udhëtimit për kombet në Afrikën jugore. CDC zhvendosi shumë vende të Afrikës së Jugut në Nivelin 4 më 27 nëntor për shkak të Omicron.

Shtetet e Bashkuara zbatuan rregulla më të rrepta të udhëtimit të hënën për shkak të shqetësimit për variantin./A2CNN

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë