Loading…

Detaje drithëruese: Si organizohet dita e ekzekutimit për të dënuarit me vdekje?

  • 07/05/2021 | 13:01

Detaje drithëruese: Si organizohet dita e ekzekutimit për të dënuarit me vdekje?

Dënimi me vdekje është shlyerja e fundit e fajit e një të dënuari në një burg. Ky  dënim jepet nga Gjygjëtari dhe konsiston në ekzekutimin e të dënuarit, si formë për të shpaguar krimet që ka bërë. Mënyra e ekzekutimit janë të ndryshme, dhe kanë ndryshuar qysh prej kur ka filluar të praktikohet kjo metodë dënimi, në shek.  XVIII p.e.s., shkruan Gazeta Metro.


Dita kur një i burgosur do të ekzekutohet është e veçantë. Fillimisht personi i dënuar nuk është në dijeni për ditën e ekzekutimit dhe informohet vetëm një orë më parë, pastaj i lidhin sytë dhe e çojnë në dhomën e ekzekutimit.

Dënimi mund të jetë me varje (Japoni, Kinë), në karrige elektrike, etj.. Të afërmit dhe shtypi informohen vetëm pasi përfundon ekzekutimi.


FOTO: Salla e ekzekutimit të Tokyo Detention House.

Dënimi me vdekje është një fenomen që ka ekzistuar që në periudhat e vjetra të sundimeve perandorake, pra disa qindra, mijëra vjecare. Është operuar si një dénim për ata që kryenin krime të rënda në gjakftohtësi.

Dënimi me vdekje ka qenë privilegj edhe për Japonezët. Samurajt, kur dështonin në luftë, vrisnin veten me akuzën se nuk mundën të ishin të zotë të mbronin pronén e tyre. Në sundimet e dikurshme, dënimet kanë qenë vërtet të rënda. Faraonëve  Imotep apo Tut’hankamun të Egjiptit vendoseshin dënime të rënda për hajdutët dhe tradhëtarët. Hajdutët dënoheshin me prerje dore dhe tradhëtarët  futeshin të fashuar, përsëgjalli, në arkivole me insekte mishngrënëse deri sa të vdisnin dhe më pas bëheshin mumje, shkruan Gazeta Metro.

Ndërsa, në Shqipëri dënimi i fundit me vdekje u aplikua në 29 maj të vitit 1992. Varja e dy vëllezërve Josif dhe Dritëbardh Çuko nga fshati Libofshë i Fierit u bë në shesh, pasi u shpallën fajtorë për vrasje të shumëfishtë në atë që u quajt “Masakra e Libofshës”.

Varja u bë me 25 qershor 1992 në mes të qytetit të Fierit dhe trupat u lanë të varur deri mbrëmjen tjetër, për t’u parë nga turma njerëzisht që erdhën dhe nga qytetet e tjera./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë