Loading…

Detaje të reja dhe pamje grafike nga rënia në tokë e raketës kineze

  • 09/05/2021 | 12:43

Detaje të reja dhe pamje grafike nga rënia në tokë e raketës kineze

Copëza të mëdha të raketës kineze kanë rënë mbi Oqeanin Indian, tha agjencia e hapësirës së Kinës më 9 maj.


Lokacioni ku ranë pjesët e raketës Long March-5B është në afërsi të Maldivevem thanë autoritetet.

Raketa kineze, që ishte e pakontrolluar, u nis drejt Tokës dhe ngriti shqetësimet se copëzat e saj, në sasi prej 18 tonësh do të mund të binin mbi zona të populluara.

Autoritetet e agjencisë hapësinore të Kinës thanë se mbetjet e raketës ranë në gjatësi prej 72.47 shkallësh në lindje dhe gjerësi prej 2.65 shkallësh në veri. Këto koordinata e vendosin vendndodhjen e rrëzimit të raketës në perëndim të Maldiveve.

Kina tha se shumica e segmenteve të raketës u shpërbën me të hyrë në atmosferën e Tokës.

Raketa Long March-5B kishte dërguar në Stacionin Hapësinor një modul të Kinës më 29 prill.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë