Loading…

Dhoma e misterit të piramidave të mëdha

  • 05/07/2019 | 08:41

Dhoma e misterit të piramidave të mëdha

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh bëri zbulimin e parë të çuditshëm të ri brenda Piramidës së Madhe të Egjiptit në Giza për herë të parë që nga vitet 1980, shkruan Gazeta Metro.


Një dhomë e fshehur u zbulua mbi galerinë e madhe të piramidës, por qëllimi për dhomën nuk është e qartë – shkencëtarët akoma nuk kanë qasje brenda.

Mehdi Tayoubi, një bashkë-themelues i projektit ScanPyramids dhe president i Institutit për Ruajtjen e Trashëgimisë Kulturore, tha se ekipi ka në plan të punojë me të tjerët për të dalë me hipoteza rreth zonës.

“Lajm i mirë është se boshllëku është atje, dhe është shumë i madh”, tha ai.

“Ajo mund të përbëhet nga një ose disa struktura … ndoshta kjo mund të jetë një tjetër Galeri e Madhe. Mund të jetë një dhomë, mund të jetë shumë gjëra. ”/gazetametro.net

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë