Loading…

Diabeti i tipit 2: Si ta trajtoni me një dietë për humbje peshe

  • 07/11/2021 | 18:57

Diabeti i tipit 2: Si ta trajtoni me një dietë për humbje peshe

Diabeti i tipit 2 është një gjendje e përjetshme dhe nganjëherë vdekjeprurëse, por për shumë njerëz, ajo mund të kthehet edhe nëse nuk shërohet.

Një studim në Skoci tregoi se një në 20 persona me diabet të tipit 2 arrin remision edhe pa ndërhyrje mjekësore ose kirurgjikale.

Remisioni i diabetit është kur sheqeri në gjak zbret në një nivel të shëndetshëm dhe qëndron atje për të paktën gjashtë muaj dhe pacientët mund të heqin dorë nga mjekimi.

Ekspertët preferojnë të përdorin termin “remision” në vend të “përmbysjes” sepse ekziston ende mundësia që ai të kthehet, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Humbja e shpejtë e peshës nuk këshillohet nëse jeni nën 18 vjeç, shtatzënë, ushqeni me gji ose jeni diagnostikuar ndonjëherë me një çrregullim të të ngrënit.

Disa mënyra për të provuara humbjen e peshës dhe trajtimin e diabetit të tipit 2 në të njëjtën kohë:

1.Dietë me pak kalori

Prova më e mirë për trajtimin e diabetit është një dietë me kalori të ulët që përfshin vetëm 850 deri në 1200 kalori në ditë.

Zakonisht përfshin pirjen e supave për 12 javë përpara se të rifuten gradualisht ushqimet e tjera.

2.Dieta mesdhetare

Një dietë mesdhetare fokusohet në peshk, disa produkte të qumështit, vezë, proteina pa yndyrë si mish pule, fruta, perime, fasule, arra, fara, drithëra integrale dhe vaj ulliri.

Mishi i kuq, ushqimet e përpunuara dhe sheqeri hahen në sasi të vogla.

3.Dietë me pak karbohidrate

Ushqimi me pak karbohidrate mund të jetë i dobishëm për ata me diabet të tipit 2 dhe mund të ndihmojë në arritjen e përmirësimit, ndoshta me më shumë prova se sa mesdhetare.

Nëse keni provuar të hani një dietë me pak karbohidrate, do të përqendroheni më shumë në proteina si peshku, pula ose fasulet, yndyrat, avokado, arrat dhe frutat e perimet.

4.Kirurgji për humbje peshe

Kirurgjia e humbjes së peshës është kur stomaku bëhet më i vogël, ose kufizohet me shirit, në mënyrë që të hani më pak ushqim dhe të ndiheni më të ngopur më shpejt.

Edhe pse do të duhet kohë që pesha të largohet, ekspertët thonë se nivelet e sheqerit në gjak fillojnë të bien shumë shpejt pas operacionit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë