Loading…
Diagnostifikoni autizmin me një test të thjeshtë dëgjimi në lindje
  • 12/01/2019 | 15:23

Diagnostifikoni autizmin me një test të thjeshtë dëgjimi në lindje

Fëmijët me autizëm mund të diagnostikohen në lindje me një testim të thjeshtë dëgjimi, sipas studimeve të reja, transmeton Gazeta Metro.


Kjo do të mundësonte që trajtimet të fillojnë vite para se të zhvillohen simptomat. Teknika mat ndryshimet e presionit në veshin e mesëm si përgjigje ndaj tingujve, vlerësimi i ndjeshmërisë dhe përgjigjes në një gamë të gjerë frekuencash.

I njohur si akustik, ose ‘stapedial’, testimi refleks është jo-invaziv kështu që mund të përdoret në foshnje pa rrezikuar shëndetin e tyre. Ekziston një lidhje e fortë midis mosfunksionimit auditiv dhe autizmit që sugjeron të sapolindurit me çështjet e dëgjimit mund të monitorohen për çrregullimin neuro-zhvillimor.

Profesor i anatomisë Randy Kulesza Jr. në Kolegjin e  Mjekësisë Osteopatike në Pensilvani, shpreson se do të çojë në një program skanimi për të gjithë fëmijët. Veçanërisht në fillim të jetës truri është shumë plastik dhe ndërhyrjet e duhura të hershme mund të trajtojnë këto defiçite. Personi mund të mos jetë tipikisht neuro-tipik, por ndërhyrje të tilla mund të përmirësojnë funksionin.

Fëmijët me ASD (çrregullimi i spektrit të autizmit) kanë probleme me komunikimin, ndërveprimin shoqëror dhe janë të prirur ndaj sjelljeve të përsëritura. Por shumica e rasteve nuk janë konfirmuar deri pas moshës katër vjeçare që nënkuptojnë se terapitë korrigjuese fillojnë më vonë duke vonuar ndikimin e tyre potencial. Disa nga shenjat më të hershme dhe më të qëndrueshme përfshijnë dëgjimin./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë