Loading…

Dialogu Kosovë-Serbi, Borell i njofton me detajet e takimit të fundit ministrat e jashtëm të BE-së

  • 21/06/2021 | 08:42

Dialogu Kosovë-Serbi, Borell i njofton me detajet e takimit të fundit ministrat e jashtëm të BE-së

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borell do të informojë ministrat e jashtëm të BE-së për raundin e fundit të dialogut Kosovë-Serbi që u mbajt me datë 15 qershor në Bruksel.


Borell do të i njoftojë ministrat për takimin mes Prishtinës dhe Beogradit që u mbajt me ndërmjetësimin e Brukselit si dhe për raundin tjetër të dialogut që është caktuar për në fund të muajit korrik.

Pos dialogut Kosovë-Serbi, ministrat e BE-së do të diskutojnë edhe për marrëdhënie Turqinë dhe Rusinë, situatën në Liban, procesin e paqes në Lindjen e Mesme.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar me ndërmjetësimin e BE-së në Bruksel me datë 15 qershor me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

Të dy palët kanë dalë nga ky takim, duke mos u pajtuar me kushtet e vëna nga pala tjetër.

Kryeministri Kurti ka shkuar në dialog me katër kërkesa për Serbinë, përfshirë këtu edhe një pikë ku thuhej se dy shtetet duhet të zotoheshin që të mos sulmonin shtetin tjetër.

Asnjë nga këto pika nuk është pranuar nga shteti serb, derisa, Vuçiq ka vazhduar që të insistojë që Asociacioni të jetë pjesë e diskutimeve të dy vendeve.

Kurti dhe Vuçiq do të përballen sërish në Bruksel me datë 25 korrik.

Për detajet e takimit të fundit që patën Kurti dhe Vuçiq është informuar edhe presidenti i SHBA-së, Joe Biden që gjatë kohës sa po mbahej takimi po qëndronte për vizitë zyrtare në Bruksel.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë