Loading…

Dias para finales: Ne e dimë forcën e Interit, por City nuk do të bëjë gabime

  • 10/06/2023 | 11:03

Dias para finales: Ne e dimë forcën e Interit, por City nuk do të bëjë gabime

Mbrojtësi i Manchester Cityt, Ruben Dias ka këmbëngulur se skuadra e tij e do presionin pasi u etiketua nga shumë njerëz si favorit për të fituar Ligën e Kampionëve kur përballet me Interin në finalen e Stambollit sonte (e shtunë) mbrëma.


Megjithatë, portugezi rrëfeu gjithashtu se fituesit e Ligës Premier nuk mund t’ia lejojnë vetes t’i japin Interit respektin që meritojnë gjatë lojës, të vetëdijshëm për faktin se njerëzit e Simone Inzaghit janë të aftë për të hedhur në pah mundësitë.

Duke folur të premten mbrëma së bashku me Kevin De Bruyne dhe Pep Guardiola gjatë konferencës për shtyp para ndeshjes, Dias ishte i vendosur të kryente punën dhe të jepte titullin e parë të Ligës së Kampionëve në historinë e klubit të tij.

“Gabimi më i madh që mund të bëjmë është të harrojmë se kjo është një finale. Njerëzit mund të thonë çfarë të duan. Në mendjen time, nuk ka favorit. Do të jetë gjithmonë një finale, pavarësisht se çfarë keni bërë për ta arritur atë. Mund të filloni të jeni të favorit vetëm kur hyni në fushë”, ka thënë fillimisht Dias në konferencë.

“Këtë sezon ne kemi gjetur një ekuilibër të veçantë. Që kur kam ardhur, gjithmonë kam ndjerë se kemi ndërtuar një ekuilibër shumë të mirë dhe një ekip të fortë. Në fund, ajo që bën ndryshimin më të madh është ajo që arrini në fund”.

“Ne kemi dy kupa, do të bëjmë gjithçka që mundemi për të fundit. Nuk është e drejtë të krahasosh sezone të ndryshme. Futbolli ndryshon, lojtarët ndryshojnë. Ne duhet të jemi më të mirët që mundemi çdo vit”.

Dias u pyet për kërcënimin që Interi mund të paraqiste të shtunën, me një gazetar që vuri në dukje dy humbjet e Cityt kundër Brentford këtë sezon, i cili, ashtu si Nerazzurrët, gjithashtu luan me tre qendërmbrojtës dhe dy sulmues.

“Ka shumë ndeshje në një sezon, është e vështirë të bësh një krahasim kaq të lehtë. Është vetëm një lojë tjetër për ne. Një e veçantë, ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të qenë gati”.

“E duam presionin prej kohësh, e duam atë. Në masën e duhur do t’ju bëjë të vraponi më shpejt, të kërceni më lart, të jeni më të fokusuar. Kjo është ajo që këto lojëra kanë nevojë, ne e përqafojmë atë. Ne e shijojmë momentin, e dimë se çfarë do të thotë për klubin tonë, tifozët dhe familjet tona. Nuk harrojmë kurrë ta shijojmë”.

Pavarësisht se është një ndeshje larg për t’u bërë vetëm skuadra e dytë angleze në histori që fiton tripletën, Dias është ende i kujdesshëm për sfidën që do të përballet City kundër Interit.

“Është finalja e Ligës së Kampionëve, nuk mund të prisnim një punë të lehtë. Nuk do të ishte finale nëse do të ishte një punë e lehtë. Ne e dimë forcën e Interit, nuk janë vetëm një apo dy lojtarë. Në momentin që nuk i respektojmë sa duhet, bëjmë një gabim dhe nuk do ta bëjmë atë gabim”, përfundoi ylli i Cityt.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë