Loading…

Dieta mesdhetare, efikase kundër obezitetit

  • 28/06/2022 | 21:12

Dieta mesdhetare, efikase kundër obezitetit

Fokusi në konsumin ushqimor është zgjedhja më e mirë që mund të bëjmë, por nga ana tjetër thekson se përplasja e dietave nuk është aspak e këshillueshme për një jetë të shëndetshme.


Ekspertët kritikojnë industritë të cilat për humbjen e peshës këshillojnë që të anashkalojnë kaloritë, duke mos sugjeruar konsumin e “ushqimeve të mira”.

Dieta mesdhetare përfshin fruta, perime, arra dhe vaj ulliri, e cila siç përmendëm zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër dhe tru.

Madje mjekët thonë se në rast sulmi në zemër, kjo dietë është tri herë më efektive në reduktimin e vdekjeve, si dhe marrjen e kolesterolit, duke ulur disi dhe përdorimin e ilaçeve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë