Loading…

Dikur Dragua kinez – tani kamalam Shteti Indian ndryshon emrin e frutave

  • 20/01/2021 | 12:33

Dikur Dragua kinez – tani kamalam Shteti Indian ndryshon emrin e frutave

Qeveria në shtetin e Gujarat, Kryeministrit Indian Narendra Modi ka vendosur të ndryshojë emrin e frutave të dragoit pasi ndjen që emri origjinal është i lidhur me Kinën, duke u tallur nga opozita e vendit të Mërkurën, transmeton Gazeta Metro.


India dhe Kina aktualisht janë mbyllur në një bllokim ushtarak përgjatë kufirit të tyre të kontestuar me Himalajen, me New Delhi duke iu përgjigjur vdekjeve të 20 trupave të saj në qershor të vitit të kaluar dhe duke ndaluar aplikacione të bëra kineze dhe duke frenuar importet. ‘Qeveria e Gujaratit ka vendosur, fjala fruta dragoi nuk është e përshtatshme dhe është e lidhur me Kinën. Forma e frutave është si një zambak uji, dhe kështu ne i kemi dhënë një emër të ri sanskritisht, kamalam. Nuk ka asgjë politike në lidhje me të’ tha kryeministri i Gujarat Vijay Rupani për media.

Lotus, ose kamal siç quhet në Hindisht, është simboli i Partisë qeverisëse të Modi Bharatiya Janata. Fruti tani e tutje do të njihet si kamalam në shtet, tha Rupani, i cili është nga BJP. Zhvillimi vjen disa muaj pasi Modi kishte lavdëruar fermerët në një program për kultivimin e frutave të dragoit në rajonin e thatë të Kutch në Gujarat.

‘Pas kësaj fermerët më ishin afruar dhe sugjeruan të ndryshonin emrin e frutave të dragoit në kamalam’ i tha Reuters Vinod Chavda, Anëtar i Parlamentit i BJP nga Kutch. ‘Unë jam i lumtur që shteti e ka pranuar propozimin’. Ka më shumë se 200 fermerë vetëm në Kutch të cilët po rritin fruta dragoi mbi 1,500 hektarë, tha Haresh Thakkar, një fermer nga rajoni. ‘Emri indian i frutave do të na sjellë më shumë lumturi. Ne mendojmë se niveli i pranimit të frutave gjithashtu do të rritet nëse shikohet si një frut indian’ tha Thakkar, i cili ka rritur fruta dragoi për pesë vjet.

Ky frut është rritur gjithashtu në shtetin fqinj Maharashtra dhe në Indinë Verilindore. Nuk kishte asnjë shenjë që qeveritë lokale atje po planifikonin ndonjë ndryshim të emrit. Kongresi i opozitës e quajti mashtrim ndryshimin e emrit. ‘Qeveria nuk ka asgjë të vlefshme për të treguar si arritje dhe po përpiqet të largojë vëmendjen nga çështjet reale’, tha zëdhënësi i Kongresit të Guxharatit Manish Doshi. //gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë