Loading…

Dimal Basha ‘përplaset’ edhe me kolegët nga VV: Ky është debati i ashpër që zhvilloi me Mimoza Kusarin

  • 21/01/2022 | 14:01

Dimal Basha ‘përplaset’ edhe me kolegët nga VV: Ky është debati i ashpër që zhvilloi me Mimoza Kusarin

Deputeti i Vetëvendosjes (VV), Dimal Basha, përveç përplasjes që pati me deputetin e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Arben Gashi, ai është përplasur edhe me kolegët nga partia e tij, pas shkuarje në pauzë nga seanca, shkruan Gazeta Metro. 


Situata në Kuvendin e Kosovës për pak sa nuk eskaluar përderisa aty po votoheshin marrëveshjet ndërkombëtare.

Këto të fundit për t’u miratuar duhet votat e 2/3 të deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Pasi pa një status të Hekuran Muratit, shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Arben Gashi u shpreh i indinjuar duke thënë se LDK nuk do të marrë pjesë më në votime.

Pas fjalimit të Gashit, ndërhyri deputeti i VV’së, Dimal Basha,  i cili i bëri thirrje LDK’së që të votojë edhe kundër marrëveshjeve me amerikanët.

Në momentin e replikës së Arben Gashit ndaj Dimal Bashës, ky i fundit u ndal tek karrigja e deputetit të LDK’së duke i thënë të mos flas.

E kjo shkaktoi nervozizëm tek LDK.

“Baju. Bajuuu. Marrëveshjet ndërkombëtare për marrjen e kredive për një projekt-pilot ne e arsyetuam kundër. Sepse ideologjikisht dhe teknikisht vlerësojmë se është në dëm të interesit të Kosovës. Marrëveshjet tjera i votuam për. Ju doni mu sjell me këtë gjuhë në Kuvend, kjo nuk krijon momentum bashkëpunimi”, tha ai.

Ndërkaq Dimal Basha duket se është përplasur edhe me kolegët e tij nga VV, pas pauzë në seancë. Ai shihet duke debatuar fortë me shefen e deputetëve të VV’së, Mimoza Kusari-Lila.

Më poshtë pamjet. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë