Loading…

‘Dimër i ftohtë’: Zelenskyy cilëson luftën e Putinit si ‘gjenocid’ duke lënë miliona njerëz pa energji elektrike

  • 28/11/2022 | 12:57

‘Dimër i ftohtë’: Zelenskyy cilëson luftën e Putinit si ‘gjenocid’ duke lënë miliona njerëz pa energji elektrike

Presidenti i Ukrainës Zelenskyy ka thënë se Rusia po planifikon më shumë sulme me raketa në infrastrukturën energjetike të vendit të tij, me ç’rast ai i cilëson ato si gjenocid duke i lënë ata pa energji, transmeton Gazeta Metro.


Sipas Daily Mail, Zelenskyy tregoi se si gjashtë milionë shtëpi janë goditur nga ndërprerjet e energjisë elektrike pas një breshërie të sulmeve me raketa të Kremlinit.

Ndërsa avokati më i lartë i vendit Andriy Kostin tha se familjet në Ukrainë po përballen me një dimër të zymtë pa dritë dhe nxehtësi, mes temperaturave të ulëta.

Ai tha se sulmet në rrjetin e energjisë kanë në shënjestër ‘kombin e plotë ukrainas’. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë