Loading…

Dinosaurët jetonin miliona vjet më herët seç mendohej

  • 10/02/2024 | 17:21

Dinosaurët jetonin miliona vjet më herët seç mendohej

Një ekip ekspertësh në Argjentinë konstatoi se dinosaurët gjigantë kanë jetuar në Tokë rreth 25 milionë vjet më parë sesa që është menduar fillimisht.


Përfundimet e publikuara në revistën “Nature Ecology & Evolution” thonë se ekskavatorët zbuluan eshtrat e specieve 200-milionvjeçare, me emrin Ingenia prima.

Këto speice kanë qenë rreth trefishi i madhësisë së dinosaurëve më të mëdhenj të epokës, Triasik.

Ato janë zbuluar në provincën San Juan, 1,100 kilometra në perëndim të kryeqytetit të Argjentinës, Buenos Aires.

Ekskavatorët gjetën rruza nga qafa dhe bishti, si dhe kocka të këmbëve.

Më parë është menduar se gjigantizmi është zhvilluar gjatë periudhës Jurassic, rreth 180 milionë vjet më parë.

Por, bashkautori i studimit, Ricardo Martinez, tha se beson se Ingenia prima daton ndoshta 205 milionë vjet më parë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë