Loading…

Disa fakte që nuk i keni ditur për Madagaskarin

  • 20/12/2016 | 20:54

Disa fakte që nuk i keni ditur për Madagaskarin

Emri zyrtar Madagaskar, është “Republika e Madagaskarit”. Gjatë periudhës 1975 – 1993, vendi u quajt “Republika e Madagaskarit”.


Madagascar është ishulli i katërt më i madh në botë, ndërsa shkencëtarët besojnë se Madagaskar është ndarë nga kontinenti afrikan rreth 160 milion vjet më parë, transemton Gazeta Metro.

Ciklonet: Gjatë sezonit të shirave nga nëntori deri në prill, krijohen shpesh ciklone. Në vitin 2004, Madagaskar u godit nga cikloni më të keq regjistruar ndonjëherë; 172 njerëz kanë vdekur, 214.260 mbetën të pastrehë dhe arriti në më shumë se 250 milionë dollarë dëme materiale.

Jeta unike:. Përafërsisht 80 për qind e kafshëve që jetojnë në Madagaskar, nuk ekzistojnë askund tjetër në tokë. Shumë nga këto  specie unike në Madagaskar janë të rrezikuar për shkak se njerëzit kanë shkatërruar më shumë se 90 pëer qind të vendeve të tyre.

Ka rreth 50 lloje të ndryshme të Lemur-ëve, dhe të gjithë jetojnë në Madagaskar. Lemur-ët konsiderohen disa nga kafshët më unike Madagaskarit.

Gjuha: Malagasia dhe  gjuha frënge, janë dy gjuhë zyrtare të Madagaskarit. Ka edhe anglisht, ndërsa gjuha ‘Malagasy’ i takon familjes së gjuhëve Austronesian. Ajo është e lidhur me gjuhët Malayo-polinezian nga Indonezia, Malajzia dhe Filipinet.

Historia e hershme: Njerëzit erdhën në Madagaskar rreth 2500 vjet më parë dhe ishulli ishte një nga ishujt e fundit më të mëdha në tokë që njerëzit u vendosën në.

Popujt e parë erdhën nga Borneo jugore në canoes dhe ishin në mes të 60 dhe 200 njerëz. Këta u takuan  me Megafauna në Madagaskar, e cila përfshinte zogjë, elefantë dhe lemur.

Ndërmjet viteve 600 dhe 800, erdhi një grup i arabëve në Madagaskar dhe rreth 1000 vite pas krishtit, hyri në një grup Bantu-folëse nga Afrika juglindore. Rreth vitit 1500 erdhën evropianët e parë në ishull.

Betsileo, Imerina dhe Sakalava u bënë fiset dominuese në ishull deri në fillim të viteve 1800 kur Malagasy Radama i njohur (një vend evropian) si mbreti i  parë i Madagaskarit.

Francezët pushtuan Madagaskarin në viti 1883 dhe ishulli mbeti nën sundimin francez deri në vitin 1959, kur vendi bëri kushtetutën e vet.

Madagascar tani është një republikë presidenciale përfaqësuese demokratike me partitë e shumta në të njëjtën kohë një nga vendet më të varfra në botë./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë